Nawigacja

 • Zakończenie roku

  Zakończenie roku
  22.06.2018

  22 czerwca odbyło się uroczyste, wytęsknione przez uczniów zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani Dyrektor wyrózniła uczniów, którzy dzięki średniej 5,0 lub wyższej zasłużyli na wpis do złotej księgi. Pani Dyrektor przypomniała również wszystkie osiągnięcia i sukcesy uczniów. Do Szkoły Podstawowej w Klimontowie zawitał tego dnia Burmistrz Grzegorz Cichy, który osobiście wręczył nagrodę Absolwenta Roku uczennicy klasy III Natalii Maj. Ponadto wręczone zostały wyróżnienia w konkursie na szkolnego Sportowca Roku oraz główna nagroda, która przypadła Wiktorii Świebodzińskiej.

  Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzymy udanego wypoczynku, aby we wrześniu ze zdwojonymi siłami przystąpili radośnie do pracy.

 • Dni Erasmus+

  Dni Erasmus+

  Ostatnie dni roku szkolnego 2017/2018 obfitowały w wydarzenia związane z realizacją projektu ERASMUS+. Była to też doskonała okazja upowszechniania efektów międzynarodowego projektu „YOU ARE NOT ALONE!” realizowanego przez uczniów naszej szkoły przez ostatnie dwa lata (2016-2018).

   

  1. 14 czerwca br. uczniowie brali udział w warsztatach medialnych, mających na celu poznanie form pozyskiwania informacji, użycia nowoczesnego sprzętu do dokumentowania wydarzeń oraz do ich relacjonowania. Była to też możliwość zapoznania się z obsługą i wykorzystaniem dronów w przekazach medialnych.

   

  1. Gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli również w spotkaniu integracyjnym „Dzień Spełnionych Marzeń”, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach w dniu 14 czerwca br. W spotkaniu brały udział grupy uczniów z wielu szkół powiatu proszowickiego oraz delegacje pensjonariuszy licznych Domów Pomocy Społecznej  i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z wielu ośrodków województwa małopolskiego. Była to wyjątkowa okazja wzajemnego uczenia się tolerancji, nabywania kompetencji społecznych oraz upowszechniania efektów naszego projektu.

   

  1. Dzień 17 czerwca , w którym odbywały się uroczyste obchody Dni Proszowic dał  doskonałą możliwość promocji programu ERASMUS+. Uczestnicy projektu prezentowali logo programu podczas kolorowej parady ulicami miasta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Proszowice, szkoły, instytucje, organizacje, sołectwa oraz inni uczestnicy reprezentujący mieszkańców naszego regionu.

   

  1. W dniu 19 czerwca 2018r. dzieci z kl. 0-III, nauczyciele oraz goście oglądali teatrzyk kamishibai pt. „Międzynarodowy dzień pokoju”. Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr) – dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny o nazwie butai.  Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. W rolę aktorów wcielili się uczniowie kl. V, którzy zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie na temat przyjaźni, zgody, tolerancji i wzajemnego zrozumienia między narodami oraz pomiędzy rówieśnikami. W teatrzyku młodym aktorom „pomagały” własnoręcznie wykonane kukiełki przebrane w regionalne stroje z różnych krajów świata. W czasie występu najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczyli się powitań w kilku językach, śpiewali  piosenki: „ Kolorowe dzieci”, „ Chcemy w zgodzie i pokoju ży攄 Hej uczniowie”, odpowiadali na pytania swoich starszych kolegów. Teatrzyk kamishibai został przedstawiony, jako działanie w ramach realizacji projektu Erasmus+”You are not alone”( „Nie jesteś sam”).

  Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem Pani  Edyty Twardowskiej-Trętko, która współpracuje w realizacji projektu Erasmus+.

  1. Najmłodsi uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście mogli też posłuchać o realizacji projektu w naszej szkole, o partnerach projektowych i o współpracy z nimi. O wyjazdach uczniów naszej szkoły do partnerskich szkół w Holandii i do Hiszpanii oraz o wycieczkach krajowych. Była to także okazja zobaczyć wystawę Erasmus+”You are not alone!” ( „Nie jesteś sam!”) oraz wiele prac wykonanych przez uczniów szkoły m. in. słowniczki  w sześciu językach, albumy, czy książki kucharskie zawierające przepisy wielu tradycyjnych potraw z krajów partnerskich. W przygotowaniach do zaprezentowania „ papierowego teatrzyku” wzięli udział uczniowie innych klas. Kl. VII przygotowała „batai” oraz plakat o włoskich symbolach, kl.VI - plakat o Francji, kl. IV- plakat – zabawa w piaskownicy, kl. VII – taniec hiszpański. Wszyscy mile i pożytecznie spędzili wspólnie czas zgodnie z hasłem” „Nie jesteś sam!”, pamiętając, że w szkole uczymy się, ale także zawiązujemy przyjaźnie i poznajemy kulturę innych krajów.

   

  1. W tym samym dniu odbyło się również uroczyste wręczenie certyfikatów EUROPASS MOBILITY, które poświadczają umiejętności zdobyte przez uczniów-uczestników wymiany międzynarodowej w Hiszpanii.  Są to dokumenty ogólnie uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i są istotne dla uczniów, ponieważ świadczą o zdobywaniu kompetencji komunikatywnych w języku angielskim.  

   

  Jesteśmy przekonani, że realizowany przez uczniów i nauczycieli międzynarodowy projekt przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest szansą dla młodych ludzi, którzy dzięki niemu  podnieśli swoje kompetencje językowe, społeczne i  międzykulturowe. Zdobyli wiedzę i nowe doświadczenia wspólnie z partnerami projektu podczas wymian uczniów, które odbyły się w Hiszpanii i w Holandii.

  Liczne działania upowszechniające rezultaty  projektu przyczyniły się nie tylko do jego promocji, ale również do podniesienia efektywności pracy naszej szkoły. Wiele szkół i instytucji jest zainteresowanych współpracą i materiałami edukacyjnymi, które powstały podczas realizacji projektu. 

   

  Urszula Kowalska – koordynator projektu

  Edyta Twardowska-Trętko – nauczyciel współpracujący

 • Międzynarodowe spotkanie w Bagherii

  Międzynarodowe spotkanie w Bagherii
  11.06.2018

           Jak szybko mija czas…” można było to zaobserwować w sposób szczególny w czasie realizacji  projektu Erasmus+  ,,You are not alone!”/,,Nie jesteś sam!”.  Nauczyciele z różnych stron Europy:  Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoch i  Polski  po raz  pierwszy spotkali się w Klimontowie  w  październiku 2016 r, a już ostatnie  spotkanie w ramach tego projektu odbyło się w  dniach od 3 do 9 czerwca 2018r. na Sycylii we Włoszech. Koordynatorzy, dyrektorzy i nauczyciele z krajów partnerskich projektu spotkali się w celu podsumowania zrealizowanych działań oraz opracowania materiałów do dwóch publikacji.               

  W czasie pobytu na Sycylii międzynarodowa delegacja gościła w  szkole w Bagherii. Na początku spotkania zagrano hymny wszystkich krajów, z których pochodzą partnerzy projektu. Następnie wszyscy obecni   obejrzeli występy taneczno-wokalne zaprezentowane przez uczniów szkoły goszczącej. Dzieci zaprezentowały regionalny taniec tarantula, zatańczyły także do melodii utworu wykonywanego przez Michaela Jacksona „You Are Not Alone”. Wspaniale zaprezentował się też chór szkolny.  W czasie jednego ze spotkań uczestnicy otrzymali fartuszki z logo projektu i zostali podzieleni na grupy, aby przygotować sycylijskie,  regionalne potrawy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to wspaniała zabawa integracyjna i pożytecznie spędzony czas.

  Spotkanie koordynatorów, dyrektorów i nauczycieli współpracujących w projekcie miało na celu podsumowanie efektywności działań, wspólną wymianę doświadczeń i przykładów dobrych praktyk oraz przeprowadzenie ewaluacji. Był to czas owocnej pracy, podczas której wspólnie gromadzono materiały edukacyjne. Posłużą one do opracowania przewodnika dla nauczycieli na temat uczenia kompetencji społecznych i międzykulturowych  oraz zeszytu ćwiczeń dla uczniów w celu doskonalenia posługiwania się językiem angielskim do komunikacji.

  W czasie pobytu na Sycylii uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć stolicę wyspy –Palermo, miasto Syrakuzy oraz turystyczną miejscowość Taormina.

  Podczas realizacji projektu ERASMUS + w latach 2016 -2018, młodzież z pięciu państw  europejskich miała możliwość poznać się, wyjeżdżać do innych krajów na wymiany uczniów, wspólnie pracować nad realizacją projektu  ,,You are not alone!”Nie jesteś sam!”,  Ponadto, otworzyć się na Europę w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa. Udział w projekcie był bardzo dobrą okazją, aby doskonalić  umiejętności komunikowania się w języku angielskim oraz użycia technik informacyjno-komunikacyjnych. Ufamy, że zawiązane podczas realizacji projektu przyjaźnie będą się rozwijać w przyszłości, a uczniowie i nauczyciele będą mieli okazję uczestniczyć w równie ciekawych projektach, dzięki którym powstanie wiele nowych materiałów edukacyjnych.

   

  Elżbieta Kocierz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Klimontowie

  Urszula Kowalska – koordynator projektu

  Edyta Twardowska-Trętko – nauczyciel współpracujący

 • Zatorland

  Zatorland
  30.05.2018

  30 maja 2018 roku uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wycieczce do Zatorlandu w Zatorze.

  Kompleks rozrywki łączy w sobie kilka tematycznych parków: Park Owadów, Park Dinozaurów, Park Mitologii, Lunapark.

  Przygodę w Zatorze wycieczkowicze rozpoczęli od kina 5D. Krótki film o dinozaurach przedstawił historię życia tych stworzeń na Ziemi oraz dostarczył  wrażeń w postaci efektów specjalnych.

  Największym powodzeniem cieszył się  Lunapark, gdzie każdy mógł  skorzystać z wielu atrakcji.

  W Dinozatorlandzie  dzieci mogły podziwiać największe okazy dinozaurów, a dzięki przewodnikowi zdobyły wiele informacji na ich temat.

  Do Parku Mitologii uczniowie wraz z opiekunkami dojechali ciuchcią. Tam wysłuchali opowieści   o postaciach mitologicznych , które mogli  obejrzeć z bliska  płynąc gondolą.

  W Parku Owadów dzieci podziwiały ruchome i brzęczące owady.

  Na zakończenie wycieczki, tuż przy wyjściu wszyscy odwiedzili również „Dom do góry nogami”.

  Czas minął bardzo szybko. Była piękna pogoda, a humory  dopisywały.

  Wycieczka dostarczyła wszystkim miłych, niesamowitych wrażeń!

  A. Paliga

 • Internet, cyberprzemoc i media- spotkania z uczniami

  Internet, cyberprzemoc i media- spotkania z uczniami

  Na warsztatach „Avatar- internet, cyberprzemoc, media” Trener wspólnie z dziećmi z klas I-III określił najczęstsze zagrożenia, na jakie narażeni są najmłodsi użytkownicy internetu. Chodzi między innymi o nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem bądź udostępnianie informacji osobistych. Zgodnie z sugestiami prowadzącego uczniowie ustalali zasady bezpiecznego korzystania z komputera z dostępem do internetu. Uczniowie po takich warsztatach wyszli bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z nawiązywaniem znajomości w sieci oraz z udostępnianiem swoich prywatnych danych.

  Dla uczniów z klas IV-VI skierowane były warsztaty „The Social Network- internet, cyberprzemoc, media”. Trener pobudzał młodzież do samokrytycyzmu w kontekście funkcjonowania w sieci. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętności właściwego doboru treści przeglądanych i umieszczanych w internecie. Uczniowie uświadomili sobie, czym jest zjawisko cyberprzemocy oraz dowiedzieli się, jak się zachować w sytuacji, gdy się z cyberprzemocą zetkną osobiście albo dostrzegą jej symptomy w najbliższym otoczeniu. Uczniowie uświadomili sobie ponadto, że internet  i gry komputerowe mogą prowadzić do uzależnienia. Zrozumieli, że należy weryfikować treści znalezione w internecie, korzystając z innych dostępnych źródeł takich jak słowniki, encyklopedie, książki naukowe.

  Kolejne warsztaty „Sala samobójców” skierowane były do gimnazjalistów i uczniów z klasy VII. Trener rozmawiał z młodzieżą na temat fenomenu „sweetfoci” oraz wspólnie zastanawiali się nad konsekwencjami hejtowania w sieci innych użytkowników. Podczas warsztatów uczniowie nabywali umiejętność właściwego doboru treści przeglądanych i umieszczanych w internecie, ilości czasu w nim spędzanego, zasad, jakimi powinien się kierować użytkownik, aby zachować bezpieczeństwo. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest „siecioholizm” i jakie może mieć skutki dla człowieka w różnych sferach jego funkcjonowania.

  Anna Głąbicka

 • Erasmus plus w Stogniowicach i Kazimierzy Wielkiej

  Erasmus plus w Stogniowicach i Kazimierzy Wielkiej
  24.05.2018

  You are not alone! / Nie jesteś sam!

   

  Już od dwóch lat uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Klimontowie oraz uczniowie oddziałów gimnazjalnych realizują projekt Erasmus+ „YOU ARE NOT ALONE!”. Współpracując z partnerami z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii, staramy się szeroko upowszechniać rezultaty naszych działań. Tym razem grupa projektowa składająca się z 15 gimnazjalistów i dwóch nauczycieli przygotowała i przeprowadziła warsztaty projektowe dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Stogniowicach oraz dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej w dn. 24 maja 2018r.

  Okazało się, że zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem. Wszyscy  uczniowie ze szkoły w Stogniowicach wzięli udział w warsztatach, które  składały się z kilku części. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele na temat realizacji projektu, jego celach, efektach i powstałych materiałach edukacyjnych. Wzięli aktywny udział w zabawach i tańcach integracyjnych, sprawdzili swoją wiedzę w różnych grach i quizach samodzielnie przygotowanych i przeprowadzonych przez uczestników projektu. Uczniowie ze szkoły oraz dzieci i młodzież z Domu Dziecka bardzo chętnie i licznie brali udział w tym działaniu projektowym, które uczyło współpracy w grupie, otwartości, prezentacji własnej pracy oraz samooceny. Integrowało wszystkich, wprowadziło element rywalizacji, a przy tym przyjazną atmosferę współpracy i uczenia się tolerancji do innych.

  Nie zabrakło elementów humorystycznych oraz wspólnego poczęstunku, który stał się okazją do rozmowy na temat realizowanego projektu oraz zainteresowań uczestników spotkania. Był to pierwszy krok do nawiązania nowych znajomości oraz przyjaźni.   Ponadto, nauczyciele wymieli swoje spostrzeżenia na temat form i metod pracy w projektach międzynarodowych. Mogli też poznać specyfikę pracy pedagogów i opiekunów pracujących w Domu Dziecka, również z dziećmi niepełnosprawnymi i wymagającymi większej opieki.

  Prezentowane materiały i rezultaty pracy projektowej wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również wśród kadry pedagogicznej w odwiedzanych placówkach. Cieszymy się z nowo podjętej współpracy i pragniemy ją kontynuować, wymieniając się doświadczeniem oraz materiałami, które powstały podczas realizacji projektu. Dotyczą one ważnych aspektów życia społecznego, uczenia się tolerancji oraz edukacji włączającej. Prezentowane quizy pozwoliły też sprawdzić wiedzę i nabyć kompetencje interkulturowe, które są bardzo cenne we współczesnym świecie mieszania się tradycji, zwyczajów, religii, światopoglądów i języków. Pozwoli to młodym ludziom pozbyć się uprzedzeń oraz  otworzyć się na potrzeby innych, którzy często potrzebują pomocy.

  W najbliższym czasie uczestnicy projektu będą brali udział w warsztatach medialnych na temat roli środków masowego  przekazu oraz nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych używanych do przekazywania informacji. Nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystamy do upowszechniania rezultatów naszego projektu.

  Pragniemy też kontynuować współpracę z Domem Pomocy Społecznej
  i zaprezentować efekty naszej pracy projektowej uczestnikom XVII Spotkania Integracyjnego „Dzień Spełnionych Marzeń” w Łyszkowicach. Będzie to okazja promocji programu Erasmus+ oraz dokonań projektu  „You are not alone!” dla szerokiej społeczności uczniów, nauczycieli, opiekunów i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu województwa małopolskiego. Cieszymy się, że wspólnie możemy się wiele nauczyć i doświadczyć, a nasze hasło przewodnie „You are not alone!/Nie jesteś sam!”  jest nadal bardzo aktualne.

  Rezultaty naszej pracy projektowej upowszechniamy na wiele sposobów zarówno wśród społeczności szkolnej, jak również na poziomie rejonu, kraju i Europy. Jest wiele szkół, które są zainteresowane naszym przedsięwzięciem i planują wziąć udział w programie Erasmus+. Ponadto, powstałe materiały edukacyjne i pomysły naszych działań projektowych zostały wykorzystane dzięki współpracy szkół europejskich na platformie eTwinning. Realizując w nowym partnerstwie projekt „Let’s celebrate together!”, kilka zespołów korzystało z dorobku projektu Erasmus+ „You are not alone!” Przeprowadziło podobne działania w swoich szkołach, wykorzystując powstałe quizy europejskie, gry online oraz gry i zabawy językowe. Szkoły z Włoch, Turcji, Czech, Słowacji,  Rumunii, Bułgarii oraz Ukrainy (eTwinning+) są w stałym kontakcie z uczestnikami naszego projektu.

  Rezultaty projektu są trwałe i ważne. W efekcie uczestnicy nauczyli się krytycznego myślenia i pokojowego współistnienia we współczesnym świecie, a to ma znaczący wpływ na przyszłe życie młodego pokolenia.  Nabyte kompetencje językowe oraz wykorzystanie TIK stają się ważnym czynnikiem warunkującym sukces w edukacji oraz w przyszłości na rynku pracy we wszystkich krajach europejskich.

   

  Koordynator projektu – Urszula Kowalska

 • Warsztaty edukacyjne- Marszałek Piłsudski i jego tajemnice

  Warsztaty edukacyjne- Marszałek Piłsudski i jego tajemnice
  24.04.2018

   

  Uczniowie kl. IV wzięli udział w spotkaniu pt. "Polski superbohater - Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice" wg scenariusza dr W.Matras-Mastalerz zorganizowanym przez pracownika Biblioteki Publicznej w Ostrowie.
       Warsztaty miały charakter edukacyjny, ponieważ poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu historii Polski. W przystępny dla dzieci sposób przedstawiły postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, patrioty który całe swoje życie podporządkował walce o wolność Polski. Zajęcia ukierunkowane były na wzmacnianie w młodych odbiorcach poczucia dumy narodowej oraz więzi emocjonalnej i społecznej ze swoim narodem, a także kształtowaniem postaw patriotycznych. W swojej treści nawiązywały również do obchodów święta flagi oraz rocznicy ustanowienia Konstytucji 3Maja.

   

 • Święto Trzeciego Maja

  Święto Trzeciego Maja
  03.05.2018

  W piątek 27 kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pięknej akademii patriotycznej upamiętniającej 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W artystów na potrzeby apelu wcielili się uczniowie z klasy III i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Klasa VII zaprezentowała dwa wspaniałe tańce- w tym dostojnego poloneza, natomiast pozostali uczniowie mówili wiersze i śpiewali piosenki. Duch historii przenosił widzów w przeszłość naszej ojczyzny. Akademia oddała atmosferę uroczystości- była radosna i wzruszająca.

  Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła nagrodę uczennicy klasy II- Julii Kasperczyk, laureatce konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi". Ponadto zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Z książką Ci do twarzy".

  Zapraszamy do oglądania zdjęć z apelu.

 • Erasmus plus w Holandii

  Erasmus plus w Holandii

  W kwietniu 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Klimontowie pojechali do Holandii, aby razem z innymi uczestnikami z Włoch, Hiszpanii,  Portugalii i Holandii realizować międzynarodowy projekt Erasmus+ „YOU ARE NOT ALONE!” Zajęcia projektowe odbywały się w goszczącej nas szkole
  w Leiden. Od pierwszej chwili zaskoczyły nas różnice w organizacji pracy szkoły. Największe zdziwienie i zaciekawienie wzbudził u nas brak dzwonków w szkole. Uczniowie realizują tam innowacyjny program, zgodny z zasadami „Jenaplanschool”. Polega on na indywidualnym podejściu do edukacji każdego ucznia. Program zakłada, że każdy jest inny i każdy potrzebuje odpowiedniego sposobu nauczania dostosowanego do jego potrzeb. Dużo uwagi poświęca się na wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie nauczanie, ale jednocześnie zwracając uwagę na ogromną ważność tradycyjnego czytania  książek. Uczniowie dużo czytają zarówno w szkole, jak i w domu (obowiązkowo co najmniej jedną godzinę dziennie w domu). Ponadto, realizują interdyscyplinarne projekty, pracując w grupach oraz indywidualnie. Dużo uwagi poświęca się zdobywaniu przez uczniów kompetencji społecznych, kładąc także nacisk na rozwój osobowy i emocjonalny każdego młodego człowieka. Dziecko, które ukończy 4 lata kalendarzowe rozpoczyna szkołę podstawową (2 lata w oddziałach przedszkolnych) i kontynuuje tam naukę do 12 roku życia. Później uczy się w niższej szkole średniej, następnie w szkole średniej lub
  w szkołach zawodowych. Kolejny etap to szkoły wyższe i uniwersytety. Leiden (miasto w którym gościliśmy) słynie z najstarszego w Holandii uniwersytetu oraz jest to miejsce urodzenia sławnego malarza Rembrandta).  Międzynarodowa grupa projektowa zwiedziła także muzeum etnograficzne
  w Leiden, była z wizytą w zabytkowym ratuszu miejskim, w słynnym ogrodzie
  Keukenhof, na brzegu Morza Północnego i w Amsterdamie.  

  Uczniowie z wszystkich szkół partnerskich uczestniczyli w szeregu zajęć, które odbywały się w klasach oraz na podwórzu szkolnym. Były to zajęcia
  w grupach, uczące współpracy, zajęcia rozwijające kreatywność oraz zajęcia językowo-kulturowe i sportowe. Dużo emocji i zainteresowania wzbudziły warsztaty kulinarne oraz taneczne, podczas których uczestnicy przedstawiali tańce popularne w swoich regionach oraz uczyli się wzajemnie kroków tych tańców. W czasie zajęć oraz wspólnej pracy w grupach uczestnicy projektu doskonalili swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz kompetencje społeczne i międzykulturowe. Była to doskonała okazja uczenia się tolerancji w stosunku do innych kultur, zwyczajów, sposobów zachowania
  i postrzegania otaczającego nas świata. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu na temat realizacji „Jenaplanschool” programu  oraz w lekcjach prowadzonych przez pedagogów holenderskich, sami również przeprowadzili zajęcia dla tamtejszych uczniów i uczestników projektu. Uczyli się wzajemnie nowych technik i metod pracy z uczniami oraz wymienili się przykładami dobrych praktyk w pracy pedagogicznej.

  Ponadto, wszyscy dostrzegli ważność uczenia się języków obcych
  i wykorzystania swojej wiedzy do praktycznego porozumiewania się w zwykłych sytuacjach życiowych. Jesteśmy pod wrażeniem pracy tej szkoły. Na długo także pozostaną w naszej pamięci typowe obrazki charakterystyczne w życiu mieszkańców tego małego, ale ciekawego kraju. Holandia będzie kojarzyć nam się z wiatrakami osuszającymi teren, kanałami po którym pływają łódki, smakowitymi serami oraz kolorowymi rabatami pięknych tulipanów i innych kwiatów kwitnących na wiosnę.

  Uczniowie tak wspominają swoją wizytę w Holandii:

  „Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w projekcie Erasmus+. Nasza przygoda rozpoczęła się od pierwszego dnia, kiedy trafiliśmy pod dachy obcych rodzin, które opiekowały się nami każdego dnia i stwarzały rodzinną atmosferę. Razem z moimi przyjaciółmi miałam możliwość poznać wiele różnych kultur oraz zaprzyjaźnić się z wieloma osobami. Wszyscy razem braliśmy udział w różnych warsztatach i rozwijaliśmy się, jednocześnie wspaniale się przy tym bawiąc. Zorganizowane zostały wycieczki, na których podziwialiśmy piękno Holandii. Jedną
  z nich była wycieczka do ogrodu botanicznego Keukenhof, inną atrakcją było zwiedzanie Leiden, płynąc tamtejszymi kanałami. Każde warsztaty, każda wycieczka, każde tańce i rozmowy powoli nas do siebie zbliżały i tym samym tworzyły więzi oraz wspomnienia, które utrwaliły się w naszej pamięci. Pomimo faktu, że wyjazd trwał kilka dni, to nasza przygoda, tak naprawdę, nadal trwa. Dzięki wszystkim nawiązanym przyjaźniom możemy śmiało stwierdzić, że nie jesteśmy sami”.

  Ewelina

  „Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tej wymianie. Dzięki realizacji tego projektu miałam okazję komunikować się w języku angielskim, spotkać się z rówieśnikami
  z innych państw, poznać kulturę innych krajów. Również poszerzyłam swoje zainteresowania, nauczyłam się współpracować w grupie, z osobami z innego otoczenia, innej kultury, a także innej narodowości. Miałam też okazję pierwszy raz odbyć lot samolotem, zobaczyć przepiękny ogród Keukenhof i wiele innych miejsc. Wyjazd ten zachęcił mnie również do dalszej i bardziej intensywnej nauki języków obcych. Myślę, że to spotkanie zapamiętam na długo”.

  Oliwia

   

  „W ostatnim dniu było pożegnanie. Podziękowaliśmy swoim rodzinom za gościnność. Pojechaliśmy do szkoły i również pożegnaliśmy się z kolegami z krajów partnerskich. Uważam, że wyjazd był wspaniały, warty przeżycia i myślę, że każdy z nas będzie go długo wspominał”.

  Magda

              Jesteśmy przekonani, iż realizowany przez dwa lata projekt Erasmus+ przyczyni się znacznie do poszerzenia wiedzy uczniów, rozwoju ich kompetencji językowych i międzykulturowych, ale przede wszystkim ich osobowości. Pozwoli także szerzej spojrzeć na otaczający ich świat i odszukać te wartości, które warto kultywować. Nie zapominając przy tym, że wokół są inni ludzie, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, albo oni mogą pomóc nam, kiedy będziemy w potrzebie. Zgodnie z hasłem YOU ARE NOT ALONE!/NIE JETEŚ SAM!

  Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły

  Podstawowej w Klimontowie

  Międzynarodowy projekt Erasmus+ YOU ARE NOT ALONE!

  REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLIMONTOWIE

  POLSKA-HOLANDIA-PORTUGALIA-HISZPANIA-WŁOCHY

   

 • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

  Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
  16.04.2018

  Wyniki konkursu fotograficznego "Z książką Ci do twarzy":

  I miejsce

  Alicja Bobrowska (klasa 0) Natalia Maj i Agnieszka Gradzi (klasa III g)

  II miejsce

  Julia Jastrzębska (klasa IV) Julia Wójcik, Patrycja Dora (klasa VII)

  III miejsce

  Bartek Chorązki (klasa I) Maja Przebieracz (klasa I)

  Wszystkim osobom uczestniczącym w konkursie dziękujemy za to, że podjęli szlachetny trud pokazania wszystkim, jak piękną i wartościową czynnością jest czytanie książek. Od poniedziałku zdjęcia można oglądać na gazetce przed biblioteką szkolną. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się podczas akademii w piątek 27 kwietnia.

  Szczególne podziękowania należą się Patrycji Bobrowskiej i Elizie Podstawie, które zorganizowały dzieciom z zerówki sesję zdjęciową pod hasłem "Z książką Ci do twarzy".

   

 • Akademia- Katyń i Smoleńsk

  Akademia- Katyń i Smoleńsk

  Uroczystym apelem patrotycznym uczciliśmy pamięć ofiar Katynia i Smoleńska. Fotorelacja w Albumie fotograficznym.

 • Sukcesy w konkursie historycznym

  Sukcesy w konkursie historycznym
  10.04.2018

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach historycznych organizowanych przez Zespół Szkół w Proszowicach. Dwie uczennice zostały nagrodzone. Aleksandra Czarnecka z klasy VII zdobyła II miejsce w kategorii literackiej za pracę pt. "Pamiętnik Zosi Król", natomiast Patrycja Bobrowska z II gimnazjum zdobyła III miejsce w kategorii plastycznej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 • Dni Wierzby Głowiastej

  Dni Wierzby Głowiastej
  09.03.2018

  W dniu 9 marca 2018 uczniowie z klas IV-VI brali udział w XII Małopolskich Dniach Wierzby Głowiastej. Konferencja Przyrodnicza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Proszowicach. W programie sesji były pogadanki, wykłady, prezentacje dotyczące między innymi pszczół, sów i bocianów. Rozdano także nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. "Mieszkańcy naszych łąk, z uwzględnieniem wierzby głowiastej". Z naszej szkoły nagrodzeni zostali uczniowie: Magdalena Paliga z klasy III (3 miejsce), Ewa Fryt z klasy IV (3 miejsce), Kacper Bobrowski z klasy I i Justyna Fryt z klasy VI (wyróżnienia).

  Zofia Pomykalska

 • Europejskie quizy

  Europejskie quizy
  09.02.2018

  Ostatni tydzień przed feriami zimowymi obfitował w wydarzenia związane z realizacją projektu Erasmus+ w naszej szkole. Obyły się dwa spotkania z podróżnikami oraz dwa Europejskie Quizy zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Był to czas przeznaczony na poznawanie krajów, w których znajdują się nasze szkoły partnerskie. Uczniowie brali udział w quizach przygotowanych przez uczestników projektu na temat historii, geografii oraz ogólnie pojętej kultury Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii i Polski.  Działania miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów oraz poznawanie różnic międzykulturowych. Przeprowadzone w formie konkursów uczyły też współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji.

  Zadania te zostały samodzielnie przygotowane przez uczestników projektu z klasy II
  i III gimnazjum. Ponadto, wszyscy uczniowie z tych klas otrzymali koszulki z logiem programu Erasmus+, promujące projekt „You are not alone!” oraz jego rezultaty wśród całej społeczności szkolnej.  

 • Krakowskie abecadło

  Krakowskie abecadło
  02.02.2018

  PROJEKT Erasmus+ „You are not alone!”

  W dniu 2 lutego 2018r. 44 uczniów kl. III-VI Szkoły Podstawowej w Klimontowie realizowało jedno z zadań projektu Erasmus + POZNAJ POLSKĄ KULTURĘ (EXPLORE POLISH CULTURE)  w czasie wycieczki do Krakowa. Uczestnicy  brali udział w muzycznym spektaklu ,,Krakowskie Abecadło” przygotowanym przez Teatr Ludowy. Młodzi widzowie mogli „ pospacerować” po ulicach Krakowa, poznając i odkrywając go na nowo. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść: „Ta książeczka ci opowie różne rzeczy o Krakowie. Taka rola w niej przypadła każdej z liter abecadła. Cały Kraków poznasz wnet od pierwszego A do Z-et”.  Okazało się, że wśród wąskich uliczek i zaułków starego i dzisiejszego Krakowa, kryją się tajemnice, bajkowe stwory, gadatliwe przekupki. Aktorzy przypomnieli też legendarnego Lajkonika, „o którym jak fama głosi, dzisiaj  szczęście on przynosi”, a zamiast pokemonów, należy szukać wawelskiego smoka.

  Po spektaklu był czas na zabawy integracyjne i odpoczynek. Uczestnicy wycieczki korzystali z atrakcji w „Plazie” – grali w kręgle i świetnie bawili się w sali zabaw. Był to czas przeznaczony na naukę oraz na zabawę. Uczniowie w atrakcyjny sposób poznali ciekawe opowieści oraz prawdziwe historie z dziejów prastarej stolicy Polski.

  Organizatorzy wycieczki:

  Urszula Kowalska

  Edyta Twardowska-Trętko

  Agnieszka Paliga 

 • Walentynki

  Walentynki
  14.02.2018

  Członkowie samorządu uczniowskiego przeprowadzili w naszej szkole symboliczne 

   
  Walentynki. Był to czas miłej zabawy oraz możliwość okazania sobie wzajemnej sympatii.  
   
  Uczestnicy projektu Erasmus + także z okazji tego świątecznego dnia  własnoręcznie zrobili, 
   
  a następnie wysłali walentynkowe kartki  z życzeniami do kolegów i koleżanek z Hiszpanii i 
   
  Portugalii.  
 • Spotkanie z podróżnikiem

  Spotkanie z podróżnikiem
  09.02.2018

   

              Uczniowie kl. IV z niecierpliwością oczekiwali na piątek, 9 lutego 2018r. Nie tylko dlatego, że był to ostatni dzień przed zimowymi feriami, ale w tym dniu zaplanowane było spotkanie z podróżnikiem. Działanie to zorganizowano w ramach projektu Erasmus+ YOU ARE NOT ALONE!. Długo wyczekiwanym gościem była pani Aneta Kotyza, mama Sary z klasy IV, która opowiadała o swoim 10 letnim pobycie w Stanach Zjednoczonych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały barwnych opowieści o tym dalekim kraju, oglądały zdjęcia i ciekawe prezentacje. Uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się o Chicago i  Florydzie, o wielkim Jeziorze Michigan i innych miejscach tego wielkiego i dalekiego państwa. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, z ciekawością słuchały o  dekorowaniu domów na czas świąt, o tym jakie można otrzymać świąteczne prezenty. Pani Kotyza dużo mówiła o swojej pracy i nauce w USA oraz gdzie i jak można spędzać wolny czas.

              Mama Sary podzieliła się także wspomnieniami z innych podróży,  między innymi do Włoch , Chorwacji, Słowacji oraz z wielu wycieczek po  naszym kraju. Wszystkie opowiadania poparte były zdjęciami z albumów, pięknymi kolorowymi prezentacjami oraz mapami. Dzieci mogły dotknąć ogromnych, egzotycznych muszli przywiezionych  z Florydy i spróbować amerykańskich cukierków.

              Z  tej niecodziennej lekcji uczniowie zapamiętali dużo wiadomości o innych krajach. Dostrzegli wiele różnic w kulturze polskiej i amerykańskiej, a także dowiedzieli się jak ważna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim na całym świecie. Dzięki niemu można się porozumieć nie tylko w krajach Zjednoczonego Królestwa, czy Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach, ponieważ jest to język powszechnie używany do międzynarodowej komunikacji. To niecodzienne spotkanie na pewno długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

  Edyta Twardowska-Trętko

  Urszula Kowalska

 • Gość z Indii w Klimontowie

  Gość z Indii w Klimontowie
  09.02.2018

   

  Uczestnicy spotkania wspominają: „Piątek, 9 lutego, tuż przed feriami okazał się dniem wyjątkowym. Naszą szkołę odwiedził egzotyczny gość z Indii z żoną Polką. Podróżnik spotkał się z uczniami klas V-VII szkoły podstawowej oraz z gimnazjalistami (uczestnikami projektu Erasmus+ ”You are not alone!”), aby zaprezentować swój kraj pod wieloma aspektami. Głównym celem spotkania było wzajemne uczenie się kompetencji międzykulturowych oraz tolerancji do innych kultur, religii i światopoglądów. Uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się, że w Indiach ludzie posługują się 22 językami i ponad 300 slangami, czyli Hindusi z południa nie zrozumieją mieszkańców tego samego kraju z północy. Ciekawostką było dla nas, że w Indiach panuje zwyczaj ciągłego obcinania dzieciom włosów do 6-go roku życia, co ma dawać gwarancję gęstych włosów.

  Zobaczyliśmy także typowe stroje męskie i żeńskie wykonane z lnu i jedwabiu. Dowiedzieliśmy się, że pomimo dużych upałów tam panujących, ludziom (zwłaszcza kobietom, które mają suknie z 6 metrów materiału) nie jest w nich gorąco, ponieważ są bardzo przewiewne.

  Podróżnik pokazał nam na prezentacji piękne krajobrazy z Indii oraz zabytkowe budowle. Duże wrażenie wywarły na nas ogromne budynki, które okazały się grobowcami zbudowanymi z białego marmuru.

  Zaproszony gość wyjaśniał nam przekonania religijne i różnice mentalnościowe swoich rodaków, którzy wierzą w reinkarnację, dlatego czczą np. zwierzęta, czy  kamienie. Opowiadał również, jak wygląda wesele w Indiach, na które zaprasza się 1000, a nawet 5000 osób. Młodzi małżonkowie tego dnia siedzą na scenie, przyjmują życzenia i prezenty. Widzieliśmy również na prezentacji, zwierzęta u nas uznawane za dzikie, a tam swobodnie wędrujące na wolności min: tygrysy, słonie, małpy.

  Po spotkaniu, zaproszony gość udzielił jeszcze dodatkowo wywiadu gimnazjalistkom, zaangażowanym w pracę w projekcie Erasmus +, dzięki któremu zgłębiamy takie zagadnienia, jak międzykulturowość, tolerancja, otwartość na świat. Na długo zostanie nam w pamięci to spotkanie, a może dla niektórych będzie to inspiracja do dalszego poznawania tego niezwykłego kraju, gdyż różnorodność wiadomości o tym państwie  została nam tylko zasygnalizowana, a może ktoś kiedyś w przyszłości zechce zobaczyć na własne oczy ten kraj i skonfrontować z  informacjami, które usłyszał w ostatni piątek przed feriami”.

   

  Pedagog szkolny – Anna Głąbicka

  Koordynator projektu Erasmus+   Urszula Kowalska

   

   

 • Dzień Babci i Dziadka

  Dzień Babci i Dziadka
  19.01.2018

  21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, kiedy możemy wyrazić naszą wdzięczność za trud i oddanie, jakie od nich otrzymujemy.... - to Dzień Babci i Dziadka !!!!

  19 stycznia  w naszej szkole została zorganizowana uroczystość właśnie z tej okazji, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie uczniów klas 0 – 6. Dzieci przygotowały dla nich pod okiem nauczycieli i wychowawców przedstawienie jasełkowe, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

  Na zaproszonych  gości czekała również kawa, herbata oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

  Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swych wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Nie kryli też swojego wzruszenia.

  Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom upominki.

  To był naprawdę wyjątkowy dzień!

  Szczęśliwe, rozpromienione twarze Babć i Dziadków uświadomiły nam, jak  cenne są wspólnie spędzone chwile.

 • Spotkanie z policjantem

  Spotkanie z policjantem
  08.02.2018

  W dniu 08.02.2018r. na prośbę pedagoga szkolnego Anny Głąbickiej do naszej szkoły przyjechali funkcjonariusze policji z Proszowic. Pogadanka poświęcona była bezpieczeństwu w czasie ferii i przeznaczona dla najmłodszych uczniów od 0 do III klasy Szkoły Podstawowej.

  Dzieci powinny zapamiętać po tym spotkaniu, że bawią się tam, gdzie rodzice wyrazili na to zgodę, a najlepiej pod ich opieką. Zawsze dzieci muszą poinformować rodziców, gdzie i z kim będą się bawić  oraz, że wrócą do domu o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku.

  Dzieci mogły dowiedzieć się również, że nie mogą brać od nieznajomych proponowanych cukierków, batoników, zabawek. Czyli nie mogą i nie powinni ufać obcym, których nie znają.

  Jak również podkreślone zostało, że w zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię należy wchodzić uważnie i spokojnie, rozglądając się. A nigdy nie należy zapominać o elementach odblaskowych – zimą szybko zapada zmrok.

  Pani policjantka ostrzegła dzieci przed niebezpieczną zabawą podczas ferii, np. jeśli chcą dzieci jeździć na łyżwach to muszą pojechać z rodzicami na lodowisko, nigdy na zamarznięte jeziora, rzeki, stawy.

  Na koniec policjanci życzyli wszystkim dzieciom dobrej zabawy i odpoczynku w czasie ferii zimowych i bezpiecznego powrotu do szkoły.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Klimontowie
  Klimontów 180
  32-112 Klimontów
 • (0-12)386-60-08
  (0-12)386-89-10

Galeria zdjęć