• Poznaj Polskę- Kraków

• „Poznaj Polskę” to nowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki, a jego celem jest wsparcie szkół w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego. Przyznawane przez ministra środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych. W ramach tego programu uczniowie mogą odwiedzać muzea, miejsca pamięci, obiekty kultury oraz instytucje popularyzujące osiągnięcia nauki.

Szkoła Podstawowa w Klimontowie przystąpiła do ministerialnego projektu i zaproponowała uczniom z klas IV-VIII całodniową wycieczkę do Krakowa, podczas której młodzież miała szansę zapoznać się z polską kulturą i dziedzictwem narodowym. Wycieczka odbyła się 18 listopada i wzięło w niej udział 45 uczniów. Bogaty program wycieczki obejmował następujące miejsca i obiekty:

• Droga Królewska, począwszy od Barbakanu i Bramy Floriańskiej, poprzez Rynek Główny, Kościół Mariacki, Ratusz, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Collegium Maius
            • Wzgórze Wawelskie (Katedra, groby, dzwon „Zygmunt”)
            • Rejs statkiem po Wiśle
            • Muzeum- Podziemia Rynku krakowskiego

Około godziny 15.30 uczniowie mieli szansę podreperować nieco już nadwątlone siły. Udali się do restauracji „Invito”, gdzie odpoczęli i zjedli smaczny, dwudaniowy obiad. Następnie autokarem pojechali do kina i obejrzeli młodzieżowy film „Jak rozmawiać z psem”, promujący najważniejsze życiowe wartości.

Podczas całej wycieczki młodzieży oraz opiekunkom towarzyszył profesjonalny przewodnik, który przystępnie i ciekawie opowiadał o wszystkich zwiedzanych miejscach.

Wyprawa niewątpliwie była męcząca, ale jednocześnie bardzo wartościowa i bogata. Dzięki uczestnictwie w wycieczce dzieci bliżej poznały stolicę Małopolski. Zabytkowe miasto Kraków leży blisko Klimontowa, ale na co dzień nie dostrzegamy jego unikatowej wartości.

• Szkoła pamięta

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta", poświęconej pielęgnowaniu pamięci o bohaterach narodowych, którzy są związani z naszym regionem.

Wykonali wiele prac plastycznych przedstawiających postaci, które odegrały ważna rolę w naszej "małej ojczyźnie". Są to bohaterowie walczący o wolność i niepodległość z czasów bitew i wojen, oraz królowie, którzy wielokrotnie odwiedzali nasze okolice. Przykładem może być Sw. Jadwiga Królowa- patronka naszej szkoły.

Przed przystąpieniem do prac dzieci zapoznały się z różnymi pozycjami książkowymi dotyczącymi ziemi proszowickiej" oraz przekazami ustnymi.

Prace plastyczne uczniów można podziwiać w Albumie fotograficznym.

• Narodowe Święto Niepodległości

• Święto Niepodległości, które przypada 11 listopada, to najważniejsze święto narodowe Polaków. W tym roku obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie uczcili to święto 10 listopada krótkim apelem o charakterze patriotycznym przygotowanym przez klasę IV i V pod kierunkiem Pani Agnieszki Paligi. O godzinie 11.11 cała szkoła uroczyście odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego". Natomiast 11 listopada delegacja ze szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości. W szczególny sposób uczcili odzyskanie niepodległości uczniowie zerówki. Cztery przedstawicielki przedszkola uczestniczyły w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, gdzie wspaniale zaśpiewały legionową piosenkę pt. "Pierwsza Kadrowa".

• Samorząd Uczniowski

• W październiku odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Po wyborach wyłoniony został samorząd w następującym składzie:

przewodniczący- Mateusz Grzesik, klasa 8

zastępca- Dominika Ryńca, klasa 8

skarbnik- Karol Bąkowski, klasa 8

sekretarze- Maja Przebieracz, klasa 5   Alicja Krupińska, klasa 7

Pozostali uczniowie tworzą Zarząd: Alicja Nowak, Wojciech Krupiński, Karol Kura, Alicja Motłoch, Julia Kasperczyk, Natalia Korzec, Nikola Sołek, Krystian Kwiecień, Małgorzata Korzec